Comparație între căștile DJI FPV

DJI Goggles 2 vs Integra: lentile, baterie și compatibilitate cu dronele

Alege Goggles 2 pentru reglajele dioptriilor și un câmp vizual mai larg. Alege Integra pentru bateria integrată și lentilele de corecție înlocuibile. Integra nu este o alternativă care se poartă peste ochelari. Verifică soluția de corecție a vederii și combinația completă de dronă și telecomandă înainte de a compara prețurile kiturilor second-hand.

Recenzie realizată de Reboot Hub la 6 septembrie 2026. Bazată pe documentele producătorului și recomandările actuale de compatibilitate; nu este un test de zbor practic.

Diferențele care influențează alegerea

  • DJI Goggles 2

    Corecția vederii
    Reglaje integrate ale dioptriilor, de la -8.0 D la +2.0 D; IPD de 56-72 mm.
    Ecran
    Două ecrane micro-OLED de 0.49-inch, 1920 x 1080 pentru fiecare ochi; până la 100 Hz; câmp vizual de 51 de grade.
    Alimentare
    Aproximativ 290 g cu banda de susținere, plus o baterie separată de aproximativ 122 g.
    Comenzi și stocare
    Panou tactil; microSD de până la 256 GB.
    Vezi anunțul Goggles 2 și conținutul kitului
  • DJI Goggles Integra

    Corecția vederii
    Lentile înlocuibile; produsul nou era livrat cu 11 perechi, de la -8.0 D la +2.0 D, inclusiv o pereche simplă; IPD de 56-72 mm.
    Ecran
    Două ecrane micro-OLED de 0.49-inch, 1920 x 1080 pentru fiecare ochi; până la 100 Hz; câmp vizual de 44 de grade.
    Alimentare
    Aproximativ 410 g cu bateria integrată inclusă.
    Comenzi și stocare
    Buton 5D și buton înapoi; microSD de până la 512 GB.
    Vezi anunțul Integra și conținutul kitului

Specificații de referință: Goggles 2 User Manual v1.0, paginile 9 și 51-53; Goggles Integra User Manual v1.2, paginile 6, 9 și 36. Conținutul cutiei originale nu garantează că fiecare lentilă sau accesoriu este inclus cu o unitate second-hand.

Reglaje ale dioptriilor sau lentile înlocuibile, nu ochelari obișnuiți

Goggles 2 reglează focalizarea prin rotițe separate de reglare pentru cei doi ochi. La Integra, corecția se schimbă prin montarea lentilelor potrivite în suporturile detașabile. Diferența importantă ține de modul în care obții o imagine clară, nu de faptul că doar una dintre căști permite corectarea vederii.

Manualul Integra specifică zece perechi de lentile de corecție și o pereche simplă, cu zero dioptrii. Lentilele incluse nu corectează astigmatismul. DJI descrie utilizarea suporturilor furnizate cu lentile suplimentare realizate de un optician atunci când lentilele standard nu sunt potrivite. Goggles 2 oferă și o variantă cu suporturi pentru lentile atunci când reglajul integrat nu corespunde cerințelor utilizatorului. Niciuna dintre descrieri nu justifică promisiunea că o cască se va potrivi confortabil peste ochelarii de vedere obișnuiți.

Pentru o unitate Integra second-hand, întreabă ce dioptrii și suporturi sunt incluse efectiv. Dacă lipsesc lentilele, o cască ce pare completă poate să nu fie potrivită pentru vederea ta. DJI recomandă montarea lentilelor simple chiar și atunci când nu este necesară corecția, pentru a proteja sticla ecranului de dedesubt. Verifică aceste lentile de protecție separat de sistemul optic propriu al căștii.

Pentru Goggles 2, verifică dacă ambele reglaje se mișcă și se blochează corect. Ambele modele au un interval al distanței interpupilare de 56-72 mm. Alinierea IPD, dioptriile și potrivirea pe față sunt verificări diferite: o imagine clară în centru nu înseamnă automat că întreaga imagine este confortabilă. Nu strânge banda de susținere ca să compensezi pentru o neclaritate care nu a fost rezolvată.

Imagine editorială de comparație între DJI Goggles 2 și DJI Goggles Integra. Ilustrează contextul la nivel de model, nu starea unui produs concret, conținutul pachetului sau compatibilitatea verificată.
Ilustrație editorială a designului celor două căști. Nu este o fotografie a stării unei unități concrete, o listă a lentilelor incluse sau o evidență verificată a conținutului pachetului.

Compară greutatea purtată, nu două definiții diferite

Valoarea de 290 g indicată de DJI pentru Goggles 2 include banda de susținere, dar nu și bateria externă de aproximativ 122 g. Adunând aceste două valori publicate, rezultă aproximativ 412 g, fără cablul de alimentare și alte accesorii. Valoarea de aproximativ 410 g pentru Integra include deja bateria. Acest calcul compară componentele, nu reprezintă o măsurare a greutății unui kit pregătit de zbor.

Prin urmare, cu Goggles 2 porți mai puțin echipament pe cap atunci când bateria externă este purtată în altă parte. Integra păstrează sistemul de alimentare împreună și evită un acumulator separat, care atârnă de un cablu, dar poartă bateria în ansamblul benzii de susținere. Care configurație se simte mai bine depinde de potrivire și de distribuția greutății; o valoare de greutate afișată nu poate lămuri acest lucru.

Valorile de energie ale bateriilor sunt apropiate: 18 Wh pentru Goggles 2 și 17.64 Wh pentru Integra. Valorile diferite în mAh nu ar trebui comparate singure, deoarece configurațiile de tensiune diferă. Ambele au o valoare de referință a timpului de funcționare de aproximativ două ore, conform producătorului, dar DJI a folosit setări diferite pentru luminozitatea ecranului în testele publicate. Niciuna dintre valori nu indică autonomia rămasă a unei anumite baterii second-hand.

Verifică cablul de alimentare și conectorii de la Goggles 2 împreună cu bateria separată. La Integra, verifică reglajul benzii, comportamentul la încărcare și starea vizibilă a ansamblului integrat. Manualul avertizează că firele bateriei trec prin interiorul benzii, așa că nu trage de aceasta cu forță pentru a o testa. Un exterior îngrijit nu indică starea de sănătate a bateriei.

Dimensiunea imaginii și comenzile contează mai mult decât egalitatea rezoluției

Ambele căști specifică 1920 x 1080 pentru fiecare ochi și o rată maximă de reîmprospătare de 100 Hz. Goggles 2 are un câmp vizual mai larg, de 51 de grade; Integra este cotată la 44 de grade. Același număr de pixeli nu dovedește o claritate percepută, o definiție a marginilor sau un confort identice. Reglajul lentilelor și starea ecranelor propriu-zise contează în continuare.

Goggles 2 folosește un panou tactil pentru navigarea prin meniuri. Integra folosește un buton fizic 5D și un buton Înapoi. Testează comenzile efective înainte de cumpărare: glisări și atingeri deliberate pe Goggles 2, respectiv mișcări direcționale, selectare și revenire pe Integra. Sunt opțiuni de interacțiune diferite, nu dovezi că una dintre căști este universal mai ușor de folosit pentru fiecare pilot.

Goggles 2 documentează și redarea video fără fir de la un player compatibil, precum și un port audio de 3.5 mm. Această funcție de redare media este separată de legătura video în timp real a aeronavei. Pentru înregistrare, manualele indică limite microSD de 256 GB pentru Goggles 2 și 512 GB pentru Integra. O înregistrare realizată cu ochelarii surprinde imaginea recepționată; nu înlocuiește fișierul original al camerei aeronavei.

Alege configurația aeronavei înaintea căștii

Nu decide compatibilitatea doar pe baza etichetei O3 sau O4. Ambele căști au primit suport pentru produse suplimentare după publicarea primelor manuale. Variantele de mai jos separă utilizarea consacrată cu drone cu cameră de echipamentele Avata și FPV personalizate.

  • Avata sau Avata 2

    1. Ambele căști apar în ghidul actual DJI pentru conectarea Avata.
    2. Pentru Avata 2, ghidul indică RC Motion 2 sau FPV Remote Controller 2 cu oricare dintre căști.
    3. Actualizează și verifică întreaga configurație. Nu folosi controlere din generația 3 în această configurație.
  • Dronă cu cameră Air, Mini sau Mavic

    1. Documentul de compatibilitate v1.4 acoperă Air 3, Mini 3 Pro, Mini 4 Pro și variantele Mavic 3 enumerate.
    2. Folosește configurația documentată cu RC Motion 2 și firmware compatibil.
    3. Verifică restricțiile privind modurile de filmare înainte de a considera ochelarii un înlocuitor pentru controlerul obișnuit al camerei.

Ghidul actual DJI pentru conectarea Avata este important aici: mențiunea din notele de lansare din mai 2024, care a adăugat inițial Avata 2, descria o configurație disponibilă numai cu controlerul de mișcare. Acea mențiune istorică nu reprezintă o prezentare exhaustivă a suportului actual pentru controlere. DJI le indică utilizatorilor să conecteze mai întâi aeronava la ochelari și abia apoi dispozitivul de control.

Pentru dronele cu cameră, documentul v1.4 include Mavic 3, Mavic 3 Cine, Mavic 3 Classic, Mavic 3 Pro și Mavic 3 Pro Cine. Cerințele includ firmware Air 3 v01.00.06.00 sau o versiune ulterioară și Mini 4 Pro v01.00.0300 sau o versiune ulterioară, precum și ochelari compatibili și firmware pentru RC Motion 2. Actualizați întregul sistem; îndeplinirea doar a cerinței minime pentru dronă nu validează un kit cu versiuni de firmware diferite.

Aceste combinații de drone cu cameră nu păstrează toate funcțiile obișnuite de filmare. Documentul limitează modurile de înregistrare, iar Mini 4 Pro pierde posibilitatea de a fotografia și filma în format portret în această configurație cu ochelari. Modurile inteligente, precum ActiveTrack, nu sunt un motiv pentru a cumpăra vreuna dintre căști pentru această combinație. Porniți de la cadrul dorit, apoi verificați restricțiile specifice dronei în documentul de compatibilitate pentru drone de consum.

Matricea actuală de compatibilitate DJI nu acceptă niciuna dintre căști cu Air 3S, Mini 5 Pro, Mavic 4 Pro, Flip, Neo sau Neo 2. Le listează pe ambele ca fiind compatibile cu DJI FPV și O4 Air Unit. Nu presupuneți că compatibilitatea de la Air 3 se aplică și la Air 3S sau că ochelarii compatibili cu o unitate aeriană sunt compatibili și cu o dronă gata de zbor cu o denumire similară.

Valorile de transmisie depind de sistemul asociat

Manualele originale indică o latență de referință de 30 ms la 1080p/100fps și de 40 ms la 1080p/60fps, cu un bitrate video maxim de 50 Mbps în condițiile documentate. Acestea sunt condiții de referință ale producătorului, nu garanții universale privind latența pentru orice dronă sau unitate aeriană. Ele nu dovedesc că două kituri second-hand vor avea performanțe identice.

În ianuarie 2025, DJI a adăugat compatibilitatea cu O4 Air Unit și O4 Air Unit Pro pentru ambele căști. Prin urmare, descrierea categorică „doar O3” este înșelătoare. Pentru un sistem FPV personalizat, verificați unitatea aeriană exactă, firmware-ul acesteia, configurația aleasă pentru receptor și control, precum și modurile de transmisie disponibile. Simplul fapt că se numește O4 Air Unit nu garantează aceeași experiență ca asocierea cu ochelari din altă generație.

Ce să verificați la kitul second-hand propriu-zis

  1. Optică și corecție. Verificați ramele lentilelor, dioptriile inserțiilor și elementele de protecție. Dacă este posibil, solicitați o imagine clară prin fiecare afișaj. Țineți lentilele ochelarilor departe de lumina directă a soarelui; DJI avertizează că aceasta poate provoca daune permanente.
  2. Alimentare și comenzi. Verificați bateria separată și cablul pentru Goggles 2 sau bateria integrată și banda de fixare pentru Integra, precum și panoul tactil sau butonul 5D. Întrebați ce verificări funcționale au fost consemnate, fără să presupuneți că o fotografie dovedește funcționarea.
  3. Sistem complet. Identificați drona, casca și telecomanda folosind denumirile exacte. Verificați firmware-ul și dovezile de conectare pentru combinația respectivă. Un titlu de anunț care conține „Motion Combo” nu stabilește exact ce accesorii sunt incluse sau ce revizie a telecomenzii este furnizată.
  4. Cost total și acoperire. Comparați starea selectată și articolele incluse, inclusiv eventualele lentile de corecție, accesorii de alimentare sau telecomenzi lipsă. Citiți termenii de garanție aplicabili și Standardul Reboot Hub. Politica descrie o acoperire limitată acolo unde este menționată; aceasta nu protejează împotriva uzurii normale a bateriei sau a tuturor erorilor de compatibilitate.

Când merită costul suplimentar

Plătiți mai mult pentru Goggles 2 dacă rotițele de reglare, câmpul vizual mai larg sau bateria separată răspund unei nevoi concrete și unitatea inspectată o satisface. Alegeți Integra dacă alimentarea integrată se potrivește rutinei dumneavoastră, iar inserțiile incluse sau procurate oferă corecția de care aveți nevoie. Niciuna dintre cele două variante nu reprezintă automat achiziția completă mai ieftină.

Dacă dețineți deja una care vi se potrivește, se conectează corect și oferă funcțiile necesare, trecerea la cealaltă ține în principal de potrivire și fluxul de lucru. Nu înseamnă automat trecerea la un nivel superior de compatibilitate cu dronele. Comparați cele două anunțuri concrete, nu poziționarea lor la lansare.

Întrebări despre Goggles 2 și Integra

Pot purta Integra peste ochelarii mei de zi cu zi?

Nu cumpărați produsul pornind de la această presupunere. DJI documentează lentile corectoare înlocuibile montate în rame, inclusiv o pereche simplă de lentile de protecție, nu un design care se poartă peste ochelari. Verificați inserțiile incluse și orice cerințe suplimentare pentru lentile cu dioptrii.

Este Goggles 2 cu adevărat cu 120 g mai ușor decât Integra?

Setul de căști este mai ușor, însă cifrele includ componente diferite. Goggles 2 cântărește aproximativ 290 g cu banda pentru cap, plus o baterie separată de 122 g; Integra cântărește aproximativ 410 g cu bateria inclusă. Greutatea purtată în altă parte și cea de pe cap sunt comparații diferite.

Goggles 2 și Integra sunt compatibile cu Avata 2?

Da, cu combinațiile de firmware și controlere acceptate de DJI. Ghidul actual de conectare al DJI indică RC Motion 2 sau FPV Remote Controller 2 cu oricare dintre căști pentru Avata 2. Verificați combinația completă înainte de cumpărare.

Un Integra second-hand include toate cele unsprezece perechi de lentile?

Nu neapărat. Cele unsprezece perechi descriu setul de lentile furnizat inițial de DJI, nu fiecare anunț pentru un produs second-hand. Verificați inserțiile și ramele exacte, starea și accesoriile incluse în fișa produsului selectat.

Surse și domeniul evaluării

Verificările hardware se bazează pe manualele furnizate în limba engleză Goggles 2 v1.0 și Integra v1.2, precum și pe specificațiile de asistență DJI. Compatibilitatea a fost verificată în raport cu recomandările actuale DJI și notele de lansare publicate în iulie 2026. Aceasta este o comparație pentru cumpărare bazată pe documente, nu un test Reboot Hub de zbor, latență sau confort.