Inspire Series / Released 2023

DJI Inspire 3

Inspire Series Professional 3995g
DJI Inspire 3
3995g
Takeoff Weight
15 km FCC / 8 km CE
Max Range
28 min
Flight Time
8K
Max Video
CMOS full-frame de 35 mm
Sensor
O3 Pro
Transmission

Quick Answer

The DJI Inspire 3 is a Inspire series DJI drone released in 2023, with 3995g, CMOS full-frame de 35 mm, 8K, 28 min, 15 km FCC / 8 km CE, and O3 Pro connectivity. Reboot Hub uses this page as a technical reference for specs, compatible OEM parts, common repair planning, and inspected pre-owned buying checks.

DJI Inspire 3 Comparison Snapshot

Model positionInspire series DJI drone, released 2023
Flight profile3995g takeoff weight; 28 min flight time
Camera profileCMOS full-frame de 35 mm; 8K video
Signal profileO3 Pro; 15 km FCC / 8 km CE max range
Repair comparisonCompare shell, arm, ESC, flex cable, GPS, vision sensor, and gimbal availability before choosing between this model and another DJI drone.
Buying comparisonFor pre-owned units, prioritize serial verification, battery health, gimbal calibration, flight test evidence, and warranty coverage over headline price alone.

About the DJI Inspire 3

DJI Inspire 3 este o dronă cinematografică profesională din 2023. DJI indică o greutate configurată a aeronavei de aproximativ 3 995 g, o cameră Zenmuse X9-8K Air full-frame 8K, o autonomie de zbor de până la 28 de minute, o viteză orizontală maximă de 94 km/h, poziționare RTK și transmisie FPV O3 Pro de până la 15 km în condiții FCC sau 8 km în condiții CE/SRRC/MIC.

Technical Specifications

Greutatea aeronaveiAprox. 3995 g (include camera cu gimbal, două baterii, obiectivul, PROSSD și elicele)
Greutatea maximă la decolareAprox. 4310 g
Intervalul preciziei de poziționare în zbor staționarPe verticală: ±0.1 m cu poziționare vizuală sau RTK, ±0.5 m cu GNSS; pe orizontală: ±0.3 m cu poziționare vizuală, ±0.5 m cu GNSS, ±0.1 m cu RTK.
Unghiul maxim de înclinareModul N: 35°
Viteza maximă de urcare8 m/s
Viteza maximă de coborârePe verticală: 8 m/s
Viteza maximă orizontală94 kph
Rezistența maximă la vântLa decolare/aterizare: 12 m/s
Durata maximă de zbor staționarAprox. 25 de minute
Durata maximă de zborAprox. 28 de minute (cu trenul de aterizare coborât)
Sistem global de navigație prin satelitGPS + Galileo + BeiDou
Temperatura de funcționare-20° până la 40° C (-4° până la 104° F)
Dimensiuni în modul de transportÎnălțime: 176 mm
ClasăC3 (UE)
Timp de expunere8-1/8000 s
Viteza maximă de controlManetele DJI RC Plus: înclinare 120°/s, ruliu 180°/s, panoramare 270°/s; DJI Master Wheels: înclinare, ruliu și panoramare 432°/s.
Temperatura de depozitare-30° până la 45° C (-22° până la 113° F) (pentru cel mult o lună)
SenzorCMOS full-frame de 35 mm
Rezoluție videoZenmuse X9-8K Air full-frame: până la 8K/25fps CinemaDNG sau 8K/75fps Apple ProRes RAW; 4K/120fps ProRes RAW în modul S&Q. Matricea completă de codecuri, câmpuri vizuale și frecvențe de cadre este disponibilă în manualul oficial DJI Inspire 3: https://dl.djicdn.com/downloads/inspire_3/20230524UM/DJI_Inspire_3_User_Manual_V1.0_EN.pdf
Obiective compatibileDL 18 mm F2.8 ASPH Lens DL 24 mm F2.8 LS ASPH Lens DL 35 mm F2.8 LS ASPH Lens DL 50 mm F2.8 LS ASPH Lens DL 75 mm F1.8 Lens
Format fotoJPG, DNG
Format videoMOV, CinemaDNG
Tip de obturatorObturator electronic
Interval ISOFoto: ISO 100–25600; video: indice de expunere (EI) 200–6400.
Rată de biți maximă pentru transmisia video live50 Mbps
Interval de măsurare al senzorului infraroșu ToF0-10 m
Intervalul vibrațiilor unghiulareÎn zbor staționar: ±0.002°
Interval mecanicÎnclinare: -128° până la +110° cu trenul de aterizare coborât, -148° până la +90° cu trenul de aterizare ridicat; ruliu -90° până la +230°; panoramare ±330°.
Interval controlabilÎnclinare (tren de aterizare coborât): înainte de extinderea limitei de înclinare a gimbalului: -90° până la +30°; după extinderea limitei de înclinare a gimbalului: -115° până la +100°. Înclinare (tren de aterizare ridicat): înainte de extinderea limitei de înclinare a gimbalului: -90° până la +30°; după extinderea limitei de înclinare a gimbalului: -140° până la +75°. Ruliu: ±20°. Panoramare: ±300°
În fațăInterval de măsurare: 1.5-48 m
În spateInterval de măsurare: 1.5-48 m
LateralInterval de măsurare: 1.5-42 m
În susInterval de măsurare: 0.2-13 m
În josInterval de măsurare: 0.3-18 m
Mediu de funcționareÎn față, în spate, la stânga, la dreapta și în sus: suprafețe cu modele distincte și iluminare suficientă (lux >15)
Sistem de transmisie videoO3 Pro
Calitatea imaginii liveCameră FPV: până la 1080p/60fps
Distanța maximă de transmisieControl individual: FPV-ul aeronavei 15 km FCC/8 km CE-SRRC-MIC; gimbal 1080p/60 13/7 km, gimbal 4K/30 5/3 km. Control dual: FPV-ul aeronavei 12/6.4 km; gimbal 1080p/60 11.2/5.6 km, gimbal 4K/30 4/2.4 km (FCC/CE-SRRC-MIC). Valorile DJI provin dintr-un test în aer liber, într-un spațiu deschis, fără interferențe, cu cameră și obiectiv, dar fără alte accesorii.
Latență minimăCameră FPV: 90 ms
Frecvență de funcționare2.4000-2.4835 GHz
Puterea emițătorului (EIRP)2.4 GHz: <33 dBm (FCC), <20 dBm (CE/SRRC/MIC)
Protocol Wi-FiWi-Fi 6
Frecvență de funcționare Wi-Fi2.4000-2.4835 GHz
Puterea emițătorului Wi-Fi (EIRP)2.4 GHz: <26 dBm (FCC), <20 dBm (CE/SRRC/MIC)
Protocol BluetoothBluetooth 5.1
Frecvență de funcționare Bluetooth2.4000-2.4835 GHz
Puterea emițătorului Bluetooth (EIRP)< 10 dBm
ModelT740
Precizia poziționării RTK (fix RTK)1 cm + 1 PPM (orizontal)
Viteza unghiulară maximăÎnclinare: 200°/s
Altitudinea maximă de operare deasupra nivelului măriiElice standard: 3800 m
Model motorDJI 3511s
Model eliceElice standard: DJI 1671
Distanță diagonalăCu trenul de aterizare ridicat: 695 mm
Rezoluție maximăFoto: 8192×5456
Mod de operareCaptură, Înregistrare, Redare
Mod de expunereP, A, S, M
Balans de albAWB
Anti-pâlpâireMod captură: Auto, 50 Hz, 60 Hz, OFF
Metodă de instalarePrindere rapidă
Încărcare prin aeronavăNu este acceptată
Putere nominală totală la ieșire476 W, inclusiv încărcarea rapidă PD de 65W prin portul USB-C
Tip card de memorieDJI PROSSD 1TB
Durată de funcționareBaterii încorporate: aprox. 3.3 ore
Port de ieșire videoHDMI
AlimentareBaterii încorporate sau baterie externă
Operare coordonatăAcceptă control dual și coordonarea între mai mulți operatori
Consum de energie12.5 W
AplicațieDJI Pilot 2
Câmp vizual161°
Rezoluție1920×1080@60fps
Actualizări software garantate până la2026/12/31
Baterie de zborTB51 Intelligent Battery: 4280 mAh, 23.1 V, 98.8 Wh, aprox. 470 g; se folosesc două baterii în zbor
Specificații oficiale detaliatehttps://www.dji.com/cn/inspire-3/specs (verificat 2026-10-16)

Common Failure Modes

Daune cauzate de impact sau deteriorarea carcasei high

Symptoms: Carcasă crăpată, braț îndoit, tren de aterizare slăbit, vibrații anormale sau urme vizibile de impact.

Likely areas: carcasa exterioară, brațe, tren de aterizare, suporturi pentru motoare

Inspectați aeronava înainte de pornire și verificați dacă piesa de schimb exactă corespunde variantei modelului.

Funcționare anormală a motorului sau ESC-ului high

Symptoms: Motorul nu pornește, se rotește cu dificultate, avertizare privind propulsia, supraîncălzire sau zbor staționar instabil.

Likely areas: motor, cablajul brațelor, placa ESC, conectori de alimentare

Verificați dacă există daune cauzate de impact, cabluri tensionate sau urme de contact cu apa înainte de a înlocui plăci sau motoare.

Problemă la stabilizarea gimbalului sau a camerei medium

Symptoms: Tremurarea camerei, avertizare de suprasarcină a gimbalului, orizont înclinat, calibrare nereușită sau lipsa imaginii de la cameră.

Likely areas: ansamblul gimbalului, placa antivibrații, modulul camerei, cablul flex al gimbalului

Evitați să forțați gimbalul cu mâna și recalibrați-l după orice intervenție asupra gimbalului sau camerei.

Problemă de calibrare a sistemului vizual, IMU sau GNSS medium

Symptoms: Derivă de poziționare, avertizare privind detectarea obstacolelor, solicitare de calibrare a busolei sau IMU ori zbor staționar instabil la altitudine joasă.

Likely areas: senzori vizuali, IMU, placă GPS/GNSS, cabluri flex ale senzorilor

Curățați ferestrele senzorilor și verificați calibrarea după înlocuirea carcasei, senzorului sau plăcii.

Repair Notes

Verificare înainte de service

Confirmați modelul exact, varianta, mesajul de eroare și daunele vizibile înainte de a selecta piesele. Nu înlocuiți cu piese de la un model similar fără verificare.

Siguranța alimentării

Scoateți bateria înainte de a deschide aeronava. Verificați dacă există urme de umezeală, coroziune și conectori supraîncălziți înainte de a reconecta alimentarea.

Manipularea cablurilor

Cablurile flex și coaxiale sunt fragile. Pozați-le fără îndoituri ascuțite și verificați mecanismele de blocare ale conectorilor înainte de a închide carcasa.

Calibrarea după reparație

După înlocuirea componentelor gimbalului, sistemului vizual, GNSS, IMU, carcasei, brațului sau propulsiei, efectuați calibrarea necesară și un test controlat la altitudine joasă.

DJI Inspire 3 Parts Library

External

12 serviceable parts in this zone.

External
Inspire 3 Aircraft Quick-Release Bracket (Upper) Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. External Inspire 3 Aircraft Lower Cover Dustproof Mesh Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. External Inspire 3 Motor Screw (4-Pack) Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. External Inspire 3 Battery Release Lever Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. External Inspire 3 Lower Cover USB-C Port Rubber Stopper Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. External Inspire 3 Lower Cover Timecode Input Rubber Stopper Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. External Inspire 3 Lower Cover Expansion Port Rubber Stopper Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. External Inspire 3 Aircraft Front Shell Dustproof Mesh Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. External Inspire 3 Battery Release Spring (Left) Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. External Inspire 3 Battery Release Spring (Right) Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. External Inspire 3 Battery Release Buckle (Left) Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. External Inspire 3 Battery Release Buckle (Right) Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. External

Circuit Boards

20 serviceable parts in this zone.

Circuit Boards
Inspire 3 Aircraft Front Shell Module Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Circuit Board Inspire 3 Aircraft Lower Cover Module Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Circuit Board Inspire 3 Landing Gear Module (M2/M4) Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Circuit Board Inspire 3 Landing Gear Module (M1/M3) Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Circuit Board Inspire 3 Downward Auxiliary Light Board Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Circuit Board Inspire 3 Power Button Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Circuit Board Inspire 3 RTK Antenna (Front) Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Circuit Board Inspire 3 RTK Antenna (Rear) Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Circuit Board Inspire 3 Radar Adaptive Board Module Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Circuit Board Inspire 3 Upward Vision Sensor Adaptive Board Module Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Circuit Board Inspire 3 Power Button Indicator Board Module Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Circuit Board Inspire 3 Core Board Fan Module Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Circuit Board Inspire 3 FPV Axis Arm Cover Module Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Circuit Board Inspire 3 ESC Board Bracket (M2/M4) Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Circuit Board Inspire 3 ESC Board Bracket (M1/M3) Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Circuit Board Inspire 3 SDD Port Board Module Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Circuit Board Inspire 3 Downward Vision Sensor Adaptive Board Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Circuit Board Inspire 3 Aircraft ESC Board Module Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Circuit Board Inspire 3 Central Board Module Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Circuit Board Inspire 3 Sensor Board Module Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Circuit Board

Gimbal

22 serviceable parts in this zone.

Gimbal
Inspire 3 Gimbal Rubber Damper (4-Pack) Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 Gimbal Yaw Axis Arm Cover (Front) Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 Gimbal Roll Axis Arm Cover (Left) Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 Vibration Absorbing Board Dustproof Sleeve Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 Gimbal Vibration Absorbing Bracket Module Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 Central Board to Core Board Coaxial Cable Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 Gimbal Yaw Axis Arm Cover Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 Gimbal Yaw Axis Arm Cover (Rear) Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 Gimbal Roll Axis Arm Cover (Right) Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 Gimbal Roll Axis Arm Cover Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 Gimbal Quick-Release Cover Plate Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 Gimbal Vibration Absorbing Board Rubber Stopper Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 Gimbal Quick-Release Bracket Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 Upward Vision Sensor Coaxial Cable Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 Gimbal Release Button Base Module Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 Gimbal Release Button Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 FPV Camera Coaxial Cable Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 FPV Camera Rear Cover Module Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 Gimbal Quick-Release Protective Cover Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 FPV Camera Module Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 FPV Camera IMU Module Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal Inspire 3 FPV Camera Front Shell Module Verified Reboot Hub spare-part SKU. Match model, connector, board version, and part position before purchase. Gimbal

Repairing a DJI Inspire 3?

Match the exact part first, then choose OEM parts or technician installation.

Buy this pre-owned Shop Parts Collection Repair Cost Matrix Repair Options

DJI Inspire 3 — frequently asked questions

Care este durata maximă de zbor a DJI Inspire 3?
DJI indică pentru DJI Inspire 3 o durată de zbor de până la 28 min în condițiile de testare specificate; autonomia reală este mai mică și depinde de vânt, sarcina utilă și modul de zbor.
La ce distanță poate transmite DJI Inspire 3?
În modul cu un singur controler, DJI indică o rază de acțiune a conexiunii camerei FPV de aproximativ 15 km în condiții FCC și 8 km în condiții CE/SRRC/MIC. Distanța camerei de pe gimbal variază în funcție de rezoluția imaginii transmise în direct și de modul de control.
Ce baterie folosește DJI Inspire 3?
DJI Inspire 3 folosește perechi de baterii inteligente TB51. Fiecare baterie are o capacitate nominală de 4 280 mAh, 23,1 V și 98,8 Wh; DJI permite și schimbarea la cald conform procedurii documentate.
Ce ar trebui să verific dacă DJI Inspire 3 are o problemă?
Printre verificările de luat în considerare se numără urmele unui impact sau deteriorarea carcasei și funcționarea anormală a motorului sau a ESC-ului. În caz de impact sau deteriorare a carcasei: inspectați aeronava înainte de pornire și verificați dacă piesa de schimb exactă corespunde variantei modelului.
Unde pot repara DJI Inspire 3?
Reboot Hub poate evalua DJI Inspire 3 pentru reparații. Diagnosticul stabilește dacă sunt potrivite lucrările la nivel de componentă sau de cip; posibilitatea de reparare, piesele, costul și durata trebuie stabilite pentru fiecare caz într-un document scris care precizează lucrările incluse. Deschideți o cerere de reparație.
Bază de date a modelelor
FPV / Avata
Neo
Flip
Spark / Tello
Delivery